Мусульмани глибоко укоренилися у колисці Східноєвропейського православ’я

В Україні, яка є історичним підґрунтям християнської віри у Східній Європі, можна розповісти іншу історію релігії. У 15 сторіччі кримські татари турецького походження розповсюдили мусульманське віросповідання у південній частині України. Мусульманство сунітського напрямку мало наприкінці 18 сторіччя більш ніж 18 мечетей та освітніх закладів та процвітало на цій території доки вторгнення ззовні та війни не примусили віруючих покинути це край.


У другій половині 19-го сторіччя переслідування, які почались внаслідок вторгнень, ініційованих Російською Імперією, витиснули понад 161 000 мусульман з Кримського півострова . Кількість мусульман у 1917 році досягала однієї третини населення Криму, але під час спланованої Сталіним насильницької депортації приблизно 200 000 віруючих було переселено до Центральної Азії, де приблизно половина з них померла від голоду та хвороб. Лише деякі з мусульман, які були звинувачені радянським режимом у пособництві нацистам, мали змогу повернутися до Криму у роки, що передували встановленню незалежності України.

За наших часів більш ніж 291 громада та 151 мечеть задовольняє потреби понад 8 мільйонів українських мусульман. Однак їх центром все ж таки є Кримський регіон, де кількість мусульман сьогодні складає приблизно 12 % від усього населення південного узбережжя України. Серед різноманіття мов спілкування найбільш використовуються татарська та турецька, а також російська та українська.

У багатьох інших країнах напруження між конкуруючими релігіями роздуває полум’я політичного конфлікту. В сучасному світі, коли між ісламськими фундаменталістами та прихильниками більш комфортної Європейської культури виникають усілякі філософські суперечки, які здатні будь-яку мить перетворитися на війну, українські мусульмани демонструють готовність до співробітництва та мирного віросповідання.