Пошуки бога у скелях: Українські скеляні церкви

В Європі люди будували свої церкви вважаючи, що не скоро настануть ті часи, коли каміння буде зруйновано. У пустелі люди приходили до своїх соборів на світанку або при місячному сяйві. Природа спорудила ці святині на небезпечних вершинах, з башточками, схожими на ступні слона, близькими до сонця. Настінні малюнки блякнуть на кам’яних стінах немов мари зі снів по всьому світові. Є таке місце й у селищі Буша на Вінничині; печера у кам’яній ущелині й досі зберігає свою таємницю.


Колись ця печера була церквою або, можливо, язичеською святинею. Так звана церква, ви рублена у скелі, може похвалитися 10х3 футовими рельєфами на своїх стінах. Сцена, зображена на стіні, залишається таємницею з того часу, коли її відкрили дві сотні років тому. Безлисте дерево. Півень на одній з галузей. Профіль жінки на колінах з молебно складеними руками. Олень. Чи хотіли автори цих малюнків передати духовне або тимчасове життя? Чи є дерево символом пекла або Дерева Життя? Півень може символізувати душу мертвого, та з накладання його позиції з жінкою та оленем, деякі роблять висновки, що стіна розповідає про цикл життя та смерті. Але ніхто не має впевненості щодо реального змісту. Вік рельєфу також викликає багато дебатів. Деякі стверджують, що малюнки належать до перед-християнського періоду, інші ж не дуже задоволені цім висновком. Побляклий текст, нашкрябаний на стінах печери, також викликав багато інтерпретацій.

Надпис на одній стороні ущелини належить до 1824 року та наголошує відкриття печери на польській мові: „Ця печера була відкрита Ромуальдом Остоя Овсяни в 1824 році”, але самі малюнки суперечать цьому ствердженню.

Локальний фольклор має багато чого розповісти про це містичне місце. Одна з історій розповідає, як гнів жителів сусіднього села обрушився на жорстокого господаря, як він був змушений сховатися у печері та жити там, поки його тіло не знайшли повішаним поміж стін. Як і у багатьох інших місцях по всьому світі, скеляна церква в Україні є пам’ятником традиціям древніх народів, що переживають віки.