В Харкові з’явиться храм святого Валентина

Як повідомляє офіційний сайт харківської міськради, 20 листопада поблизу Харківського фармацевтичного університету на вулиці Блюхера мер Харкова М.Добкін та Владико Онуфрій разом заклали першого символічного каменя на тому місті, де через два-три роки має бути збудований новий храм святого мученика Валентина. Храм матиме вісім малих куполів та два великих та будуватиметься на пожертвування мешканців міста.


«Це – для нащадків, – прокоментував Владика Онуфрій. – Для нового храму обрано найкрасивіше місце: поряд вчаться студенти – їм потрібен не тільки храм науки, але і храм Божий. Тим більше що священомученик Валентин є покровителем фармацевтики і сам був цілителем». Міський голова, у свою чергу, впевнений, що це буде один з найкрасивіших храмів в місті.

Хто він, святий Валентин? За однією з легенд — це християнський проповідник, якого посадили у римську в’язницю за віру і невдовзі засудили на страту. Сидячи під вартою, Валентин закохався у сліпу дівчину, дочку в’язничного наглядача та, завдяки своїм медичним знанням, зцілив дівчину від сліпоти. За іншою версією, сліпа дочка тюремника сама закохалася у Валентина. Той як священик, що дав обітницю безшлюбності, не міг відповісти на її почуття, але в ніч перед стратою (ніч проти 14 лютого) прислав їй зворушливого листа з підписом «Твій Валентин».За церковною легендою, християнський священик Валентин жив у римському місті Терні за часів імператора Клавдія II Готського. Є відомості, що одночасно з основним покликанням, Валентин займався природничими науками та медициною. Войовничий імператор Клавдій нібито вважав, що сім’я заважає солдатам воювати за імперію і видав закон, яким забороняв воїнам одружуватися. Валентин, незважаючи на цей указ, продовжував таємно вінчати всіх охочих. За це наприкінці 269 року його заарештували, перевезли до Риму й ув’язнили під охороною офіцера, прийомна донька якого була сліпою. Священик оздоровив її, а опісля навернув до християнства батька й цілу родину. Довідавшись про це, імператор наказав висікти йому голову. Цей вирок і було виконано 14 лютого 273 року.

Мощі святого Валентина знаходяться за 72 кілометри від Львова, у місті Самбір в храмі Різдва Пресвятої Богородиці з 13 травня 1779 року. Про це записано в книзі «Княжий город Самбір», яку опрацював Франс Арабіяса, що був довший час парохом і деканом Самбірським на початку ХХ століття. Ці мощі, як пише автор, викопані на кладовищі святої Прісцили в Римі, де святий був священиком і близько 270 року загинув мученицькою смертю. У Римі в архівах Папського інституту є скупий запис про те, що священномученик Валентин є покровителем Перемишльсько-Самбірської Єпархії. Грамоти з печатями, які були передані сюди разом з мощами, були знищені в часи ліквідації церкви (chas.cv.ua).