Українське мистецтво та його майстри

Українська тотожність, народжена з відношення до землі, також однаково визначена неспокійною та темною історією політичного підкорення та боротьби. Тож не дивно, що творіння митців, музикантів, письменників, поетів, гончарів, танцівників, співаків, композиторів, скульпторів, різьбярів, ткачів, дизайнерів та народних артистів зобов’язані змінюючемуся ходові історії.

Протягом багатьох віків українські митці інтегрували міфічні символи Дерева Життя, сонця та богів у свої тканини, кераміку, вироби з дерева та металу та картини. Можливо, найпопулярніший вид мистецтва, писанка – барвисте, узорчасте Пасхальне яйце – має, як кажуть, силу талісману здійснювати мрії про заможність, багаті врожаї та добре здоров’я. Складні узори, намальовані воском, передають почуття кохання, таємниці, віри, відчаю та надії, після того, як на яйця наносять краску та знімають віск.

Менш визнаною формою мистецтва є малювання ікон на деревяних дошках та кустарних картин, що почалося у 17 столітті. Значною мірою вироблені руками народних майстрів та селян, ікони залишилися в центральних регіонах майже у кожній оселі, граючи важливу духовну роль при народженні, на весіллях та похованнях членів родини. Якщо основним значенням ікон традиційно залишається біблійна тематика, походження цих виробів глибоко зв’язане з легендами та фольклором, та є унікальним своїм насиченим кольором та квітковими орнаментами. Заборонений у 1920 роках Радянською Владою, цей вид народного мистецтва зазнав відродження в останні роки, коли з’явилися виставки як старих, так і нових виробів.

Український живопис, у традиції Тараса Шевченка, найзначнішого українського поета та художника, що розкривають красу землі та людей, продовжує процвітати сьогодні у роботах Анатолія Гайдамаки, Андрія Глазова та Карла Звіринського. Та новий голос, народжений Памаранчовою Революцією, закликає майстрів кожного з видів мистецтв переглянути українську культуру та місце країни у світі у 21 столітті. Недавня виставка, названа Українським Ермітажем, що об’єднала групу з п’ятнадцяти молодих митців, кидає виклик традиційним формам мистецтва. Продовжуючи традицію Померанчової Революції через мистецтво, художники прокладають новий шлях в історії українського творчого вираження.