Львів – українська столиця скла

Сьогодні завершився сьомий міжнародний львівський симпозіум гутного скла. Гутне скло – це вироби, виготовлені зі скла безпосередньо біля скловарної печі майстром вручну, у гарячому стані з використанням відповідної техніки. Історичне коріння гутнитства ведуть III—IV ст. нашої ери. На території України було знайдено чимало гутних печей часів Київської Русі. Монгольська навала зупинила розвиток цього ремесла, але воно відродилося вже у XIV столітті. На Галичині гутним склом займалися ще в XII столітті.


Симпозіум, який проводиться на Львівщині кожні три роки вже став традиційним. На першому симпозіумі в 1989 році був присутній президент Міжнародної асоціації істориків скла Жозе Філіп, та саме він наполягав на тому, щоб цей симпозіум став традиційним. Загалом у ньому брали участь майстри гутного скла з двадцяти шести країн світу.

За словами організатора та незмінного керівника цього єдиного у світі Міжнародного симпозіуму з гутного скла ректору Львівської національної академії мистецтв, заслуженого діяча мистецтв, лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка, Андря Бокотея, цього року у симпозиумі взяли участь 41 майстер з 13 держав світу, таких як Китай, Японія, США, та інших. Цікаво, що сьогодні є очевидна тенденція ожіночнення. Серед цьогорічних магістрів Львівської академії мистецтв більшість – дівчата. А ще зовсім недавно жінок до мистецтва скла не допускали, мовляв, це не жіноча робота.