Гривнева епопея, або боротьба з інфляцією по українські

Перегляд коридору курсу гривні на 2008 рік має здійснитися вже до 7 червня. Про це заявив голова Ради НБУ П.Порошенко. За його словами, ревальвація української валюти буде проведена лише після закінчення роботи спеціальної групи з представників Ради НБУ («Медиапорт»). Але що саме очікує жителів України, Порошенко не прояснив.


Нагадаємо, що 21 травня Національний Банк країни офіційно знизив курс американського долара до 4,85 гривень за долар. Далі, 22 травня Рада НБУ наклала вето на рішення правління НБУ від 21 травня відносно ревальвації гривні. 23 травня правління НБУ здолало вето ради та залишило в силі рішення про встановлення курсу гривні на відмітці 4,85 гривень за долар. У державному бюджеті на 2008 рік коридор офіційного курсу гривні було встановлено в межах 4,95-5,25 гривень за долар, тобто нещодавній акт НБУ з укріплення національної валюти вийшов за рамки коридору, передбаченого Законом України.

Зараз в обмінних пунктах долар купують за 4,3-4,5 гривень. Різке зниження гривні призвело до паніки серед населення, хоча сюрпризом це не було. Чутки про подорожчання гривні ходили вже давно, та гойдалки з гривнею очікували одразу ж після приходу Ю.Тимошенко до кабміну. Відомо, що більшість українців тримає свої збереження в американській валюті та отримують зарплатню в доларах. Також, український експорт буквально «поставили на коліна», та дали зелене гасло імпорту. Постраждалі й досі не впевнені, хто ж відповідає за рішення укріпити нац. валюту. Серед замовників акції називають дружню з імпортерами Ю. Тимошенко, яка вже проводила подібний трюк під час свого першого прем’єрства у серпні 2005 року, Кабмін, НБУ, секретаріат президента та самого гаранта, бо голову НБУ В.Стельмаха вважають «людиною президента».

Одним із виправдань такої політики є боротьба з інфляцією. Можливо, тепер очікується, що українці, кишені яких спустіли на приблизно 10% не тратитимуть гроші так завзято, як робили це раніше, та шалену українську інфляцію можна буде здолати. Але деякі експерти вважають, що обурені українці не довірятимуть ніякій валюті взагалі, та віддадуть перевагу витраті коштів на товари споживання, що викликає ще більшу інфляцію у країні. Ось така собі боротьба з інфляцією.