Поміж обкладинок: досліджування України через книги

Українці за народженням та генетичні українці мають глибоке покликання досліджувати свою країну через літературу. Відображення авторами з української діаспори по всьому світові можуть ознайомити безстрашних мандрівників з Україною ще до того, як вони прибудуть до цієї динамічної країни. Невеличка, але захоплююча підбірка книг представлена на цьому сайті.


Документальна література

Прикордонна Земля: Мандрівка крізь українську історію, Анна Райд.

Мандрівники, захоплені лабіринтами української історії, знайдуть втіху у цій літературній перлині. Історія стає живою на сторінках книги, надаючи можливість читачеві дізнатися про резонуючу та пряму історію країни, що зветься Україна – прикордонна земля. Поєднуючи і сторічні дослідження, персональні інтерв’ю з селянами, політичними дисидентами та тими, хто лишився живим після голодомору та нацистських лагерей, із прозорливістю мандрівника, Райд знов відвідує історію країни та розмірковує над її багатообіцяючим майбутнім.

Мед і попіл. Історія родини, Дженіс Кулик Кіфер.

Елегантність прози відзначає цю історію, яка, безумовно, має історичне коріння та емоційно звільняє тих, хто прагне розкрити у собі своє власне відчуття ідентичності у темряві іммігрантської родини. Старі листи, пожовтілі та м’яті фотокартки та іноді болючі розмови з членами родини про давно поховане минуле формують остов цієї книги, але саме елегійне застосування метафор та таємничості оголює прагнення Кіфер зв’язати історію з власним усвідомленням. До останньої сторінки читачі сумніваються щодо походження власної істинної особистості.

Повернення до України, Аня Саваж.

Написана лише кілька років після набуття Україною незалежності у 1991 році, книга Саваж розглядає тему самопізнання з іншої точки зору. Українка за народженням та життєвим досвідом, Саваж покинула країну, щоб повернутися через майже п’ятдесят років за запрошенням працювати незалежним редактором комуністичної урядової англомовної газети Укриїньского Суспільства. Саваж повернулася до України разом з розбитою захворюванням Альцгеймера матір’ю та тіткою, та її твори, які вона пише з випадковою амбівалентністю, завжди влучно змальовують все, що вона бачить, в тому числі емоційні реакції її рідних на країну, яку вони колись знали та розуміли.

Белетристика

Смерть та пінгвін, Андрій Курков.

Віктор та Миша, ручний пінгвін, що був визволений з Київського зоопарку після його закриття, обидва пригнічені. Письменницька кар’єра Віктора значною мірою скінчена. Гірка українська зима навалилася на нього поруч з вирішенням коханої піти від нього. Одного дня Вікторові доручено написати некрологи на політиків та бізнесменів з однією пасткою – усі ці люди ще живі. Все наразі йде добре. Загадкові видавці цінують роботу Віктора. У маленькій ванні вистачає риби для Миши, та комірка Віктора заповнена горілкою. Але згодом виникає серйозна проблема. Люди з некрологів починають помирати. Розуміючи, що наступним буде він, Віктор намагається встановити, хто такі його замовники та що ними мотивує. Похмура та весела водночас, ця захоплююча новела пропонує читачеві зазирнути у після-Радянську Україну.

Пісня Калини, Ліза Грекул.

Дивовижна аутентична перша новела українсько-канадської письменниці Лізи Грекул знайде відклик у серці кожного читача, що постійно відчуває себе зв’язаним як з країною предків, так і з країною, що зветься домом. Дивлячись на події очами Колін, канадки українського походження у другому поколінні, читач докладає зусиль разом із героїнею новели у той час, як вона дізнається про походження своєї родини, немов розгортає зрілу цибулю, все глибше й глибше розуміючи, що таке бути українкою у видаленні, поки не зумієш витісувати свою власну тотожність. Заходжуючись в оточенні каламутних родичів, Колін незграбно балансує поміж сковуючими обіймами родини та покликанням самій розібратися у собі. Зворушлива та подекуди весела, ця книга спонукає читача замислитися над власною само-ідентифікацією.

З трьох світів: нова література з України, видано Едом Хоганом.

Ця міцна після-Радянська збірка п’ятнадцяти сучасних українських письменників розповідає як про історичні події в Україні на початку 20 століття, так і про сьогоденні потрясіння, наприклад, Чорнобиль. Тендітна та нервуюча трагедія об’єднує цю колекцію коротких оповідань, прози та поезії. Розповіді про сільське життя зненацька змішуються з історіями про військову окупацію та підкорення, кохання та лицемірство. Відображаючи жорстокість Російських царів та Радянської і німецької влади, ця книга водночас є актом непокори та нагадує читачеві, що Україна має свою власну багату літературну традицію.