Ізраїль запрошує Україну розібратися в історії з Р.Шухевичем

Історія, що почалася під час візиту президента України В.Ющенка в Ізраїль минулого місяця, отримала своє продовження. Нагадаємо, що тоді відомий ізраїльський політик, екс-міністр юстиції та один з керівників меморіального комплексу Холокосту „Яд-Вашем” Йосеф Лапід в дискусії з президентом висловив свою точку зору про участь Р.Шухевича, якому нещодавно указом президента було присвоєно звання Героя України, в єврейських погромах у Львові під час Другої Світової війни. Він відмітив, що за даними документів, влітку 1941 року німецька частина „Нахтігаль”, якою керував Шухевич, приймала участь в погромах євреїв. Біля чотирьох тисяч євреїв було знищено. На це Ющенко відповів, що має іншу інформацію щодо цього питання, та, за словами самого Лапіда, в знак ввічливості, запросив його в Київ, щоб продовжити дискусію.


Тепер, керівники ієрусалимського меморіального комплексу „Яд-Вашем” запрошують українських істориків до вивчення архівних документів щодо діяльності генерала УПА Р.Шухевича. Про це заявив в інтерв’ю Deutsche Welle Йосеф Лапід. Він відзначив, що „Яд-Вашем” має документи, отримані з німецьких та радянських джерел, згідно з якими у червні 1941 року, ще до заснування УПА, український батальйон „Нахтігаль” під керуванням Р.Шухевича приймав участь в операціях проти мирного населення Львову.

„Ми маємо ціле досьє, з якого слідує, що Шухевич був одним з причетних до масових вбивств. До цього часу українська сторона не зверталася до нас з проханням передати ці документи. Якщо це прохання поступить, вважаю, ми його задовольнимо”, – сказав Лапід.

В свою чергу, один з дослідників історії УПА, український спеціаліст В.Сергійчук, виразив недовіру цим документам. Але він признав, що українська сторона має ознайомитися з документами та оцінити їх.

Зараз керівництво „Яд-Вашем” чекає на офіціальне запрошення від президента України відносно участі в „Діалозі правди в ім’я майбутнього”.