Гривня наступає на п’ятки долару!

17 жовтня Голова Національного Банку України В. Стельмах заявив, що для посилення національної валюти є всі економічні підстави. “Середній курс на валютному ринку України з початку року знаходився на рівні трохи нижчому за 5,00 грн./дол. Реальну купівельну спроможність гривні відносно основних світових валют можна оцінювати на рівні 4,9 грн./дол.”, – сказав голова НБУ. (economica.com.ua) Найбільш гарячі прихильники ревальвації прагнуть відношення гривні до американського долару 3:1 у недалекому майбутньому.


Якщо ревальвація гривні таки відбудеться, стає питання: кому це буде вигідно, а хто програє? Фінансові фахівці вважають, що виграє в першу чергу державний бюджет – через зменшення вартості імпорту стратегічно важливих товарів. Таким чином, передвиборчі обіцянки (наприклад, повернути людям вклади Ощадбанку) можуть бути профінансовані за допомогою ревальвації національної валюти. Також, у виграші будуть ті, хто має фінансові зобов’язання у американській валюті, наприклад, банківські боржники. Тим, хто має доларові кредити та прибуток у гривні, знадобиться менше гривень, щоб погасити борг. Ревальвацією, також, може скористуватися той, хто завезе до України гроші, проконвертує їх в гривню, та потім, коли курс долара опуститься, за ці гривні знову купить долар і вивезе за межі України.

Найбільше програють експортери (металургійна, енергетична галузь, тощо) та ти, хто тримає свої заощадження в американських доларах під матрацом чи у доларових депозитах.

Аналітики розходяться щодо доцільності відмови від регульованого обмінного курсу найближчим часом, однак, очевидно, що перехід до вільного плаваючого обмінного курсу неминучий. Різка зміна курсу національної валюти може призвести до непередбачених результатів. Нацбанк має дуже обережно та поступово лібералізувати валютний ринок з метою уникнення різких коливань обмінного курсу.