Газ для України знову подорожчає

Наступна газова криза у відносинах між Україною та Росією може наступити вже на прикінці цього року, коли вирішуватиметься питання щодо ціни „блакитного палива” на наступний рік. Справа в тому, що туркменський газ, який постачає Україні Росія, з 1 січня 2008 року подорожчає з 100 доларів за тисячу кубометрів до 130, а вже у другій половині 2008 року – до 150 доларів за тисячу кубометрів. Це автоматично призведе до підвищення ціни на газ, яку диктуватиме Росія. Раніше ціна газу з Туркменії для Росії повинна була залишитися на відмітці 100 доларів до 2009 року, але на початку цієї неділі контракт було переглянутий, та Росія погодилася з новою ціновою політикою Ашхабаду.


Критичною ціною для України, за словами міністра економіки А..Кінаха, є 180 доларів за 1000 куб.м. Він заявив, що країна буде готова перейти на нові ціни лише в 2011 році.

„Ми розуміємо, що риночні відносини необратимі, але важливо, щоб перехід на них був поетапним та прогнозованим”, – сказав він (nr2.ru). Кінах відмітив, що важливішою для країни є не ціна, а поступовість процесу переходу на нові ціни, та Українська економіка не зможе зараз пережити шокову терапію. Якщо ціна сягне 180 доларів, наслідки можуть бути дуже негативними. Також, у відповідь на підвищення ціни на газ, Україна буде вимушена підвищити ціну на транзит російського газу в Європу.

Ціна на газ для України мала підвиситися в усякому разі, але нові умови контракту Росії з Туркменістаном безумовно вплинуть на нові тарифи. За прогнозом посла Росії в Україні В.Черномирдіна, в 2009-2010 роках ціна газу для України сягне 300 доларів за 1000 кубометрів. Дорече, зараз Росія продає газ Європі за ціною від 300 до 700 доларів.

За результатами соціологічного дослідження, проведеного центром „Софія”, заради збереження низьких цін на паливо, українці згідні на участь в ЄЕП. 51% громадян країни не готові платити більше, навіть якщо це зменшить залежність України від Москви, та 25,6% готові підтримати підвищення ціни, але тільки тоді, коли дозволять прибутки. 11,8% українців згідні з підвищенням ціни, якщо воно не перевищуватиме 10%.